Kompanija "Jat ervejz" od Hrvatske potražuje imovinu vrednu oko 60 miliona evra, a od ostalih bivših republika SFRJ oko 10 miliona evra. "Jat ervejz" je zbog toga podneo tužbu protiv Hrvatske i kompanije "Kroacija erlajns" sudu u Zagrebu, ali do danasnjeg dana nije stigao nikakav odgovor s hrvatske strane. Hrvatska pokušava "na svaki mogući način da izbegne vraćanje imovine, jer je imovina JAT-a iskorišcena za osnivanje njihove vazduhoplovne kompanije." Vlasništvo "Jat ervejza" je obuhvatilo oko 90 odsto imovine "Kroacija erlajns", prilikom osnivanja te kompanije. Hrvatskom pravosuđu je podnet zahtev za mirno rešavanje tog spora, jer ukupno ima procenjenu imovinu u vrednosti nekih 60 miliona evra u Hrvatskoj. U toj imovini su stanovi, poslovni prostori, prodajna mesta i drugo. Reč je o 8.560 kvadratnih metara poslovnog i stambenog prostora, među kojima su 67 stanova, hotel i pomoćni objekti za održavanje aviona...
Kompanija "Jat ervejz" od Hrvatske potražuje imovinu vrednu oko 60 miliona evra, a od ostalih bivših republika SFRJ oko 10 miliona evra, izjavio je danas Tanjugu direktor za korporativne poslove srpskog avio prevoznika Milan Cvejić.
"Jat ervejz" je zbog toga podneo tužbu protiv Hrvatske i kompanije "Kroacija erlajns" sudu u Zagrebu, ali do danasnjeg dana nije stigao nikakav odgovor s hrvatske strane.
Cvejić je istakao da Hrvatska pokušava "na svaki mogući način da izbegne vraćanje imovine, jer je imovina JAT-a iskorišcena za osnivanje njihove vazduhoplovne kompanije."
Vlasništvo "Jat ervejza" je, prema njegovim rečima, obuhvatilo oko 90 odsto imovine "Kroacija erlajns", prilikom osnivanja te kompanije.
"Mi smo hrvatskom pravosuđu podneli zahtev za mirno rešavanje tog spora, jer ukupno imamo procenjenu imovinu u vrednosti nekih 60 miliona evra u Hrvatskoj. U toj imovini imamo stanove, poslovne prostore, prodajna mesta i drugo", naveo je Cvejić.
Reč je o 8.560 kvadratnih metara poslovnog i stambenog prostora, među kojima su 67 stanova, hotel i pomoćni objekti za održavanje aviona.
"Mi smo potpisali ugovor o sukcesiji i, što se nas tiče, mislimo da nema potrebe bilo šta još da se potpisuje. Ugovorom o sukcesiji, koji su potpisale sve bivše republike, tačno je definisano da se sva imovina vraća vlasnicima", naveo je Cvejić.
U "Jat ervejzu" kažu da do sada nije mnogo ucinjeno u resavanju imovinsko-pravnih odnosa između Srbije i država bivse SFRJ iako je srpski nacionalni avioprevoznik, kao i mnoga druga preduzeća, predao svu dokumentaciju nadležnim institucijama.
U kompaniji ističu da bi se tim sredstvima popravila finansijska pozicija nacionalnog avioprevoznika i omogućile dodatne investicije za modernizaciju flote i dalje unapređenje poslovanja.
Tužba kompanije "INA" protiv države Srbije za deo imovine privatizovanog "Beopetrola", podstakla je u Srbiji raspravu o povraćaju imovine srpskih preduzeća u Hrvatskoj, koja, prema procenama srpske strane, vredi više od dve milijarde evra, objavio je hrvatski "Tportal HR" u rubrici "Biznis".
Među našim firmama koje najviše potražuju, kako se navodi, ističu se "Naftna industrija Srbije", "Jat ervejz", zatim "Karneks", iz Vrbasa, "Geneks", "Ineks" , Srpske železnice, "Simpo" iz Vranja i mnoge druge kompanije.